PROVE პროექტის პრეზენტაცია მორალური განათლების ყოველწლიურ კონფერენციაზე (AME) ფინეთში
2025 წლის 7-9 აგვისტოს PROVE პროექტი წარმოდგენილი იყო მორალური განათლების ასოციაციის (AME) ყოველწლიურ კონფერენციაზე, რომელიც გაიმართა ფინეთის ქალაქ ტამპერეში. AME-ის კონფერენცია წარმოადგენს ერთ-ერთ ყველაზე პრესტიჟულ საერთაშორისო აკადემიურ ღონისძიებას ღირებულებითი და მორალური განათლების სფეროში, რომელიც აერთიანებს სფეროში გამორჩეულ მომხსენებლებს, მკვლევრებსა და პრაქტიკოსებს სესიებსა და დისკუსიებში მონაწილეობისათვის.
PROVE პროექტი წარადგინეს ჟან-ლუკ პატრიმ და სერობ ხაჩატურიანმა, რომლებმაც წარმოადგინეს პროექტის ფარგლებში ჩატარებული ღირებულებით განათლებაზე ორიენტირებული საჭიროებათა შეფასების კვლევის შედეგები. კონფერენციაზე სომხეთის წარმომადგენლის მონაწილეობა შესაძლებელი გახდა H. Hovnanian Family Foundation Armenia-ს მხარდაჭერით. აღნიშნული პრეზენტაცია ასევე მნიშვნელოვანი შესაძლებლობა იყო VaKE (Values and Knowledge Education) მეთოდოლოგიის ფართო საერთაშორისო აუდიტორიისთვის წარსადგენად.
აღსანიშნავია, რომ კონფერენციას ესწრებოდა მორალური განვითარების საფეხურების თეორიის ავტორის - ლოურენს კოლბერგის ვაჟი, დევიდ კოლბერგი. ლოურენს კოლბერგის თეორია დღემდე ერთ-ერთი ყველაზე გავლენიანია ამ სფეროში. დევიდ კოლბერგი კი, რომელიც ამჟამად ხელმძღვანელობს Kohlberg Foundation-ს, დაინტერესდა PROVE პროექტით, რაც ხაზს უსვამს პროექტის აქტუალურობასა და მნიშვნელობას მორალური და ღირებულებითი განათლების სფეროში.
აგრეთვე უნდა აღინიშნოს, რომ კონფერენციის რეგისტრაციის ზონაში წარმოდგენილი იყო VaKE სახელმძღვანელო, რაც მონაწილეებს საშუალებას აძლევდა გაცნობოდნენ ამ მეთოდოლოგიას.
AME კონფერენციაში მონაწილეობა მნიშვნელოვანი იყო არა მხოლოდ პროექტის კვლევითი შედეგების გასაზიარებლად, არამედ ახალი საერთაშორისო კონტაქტებისა და თანამშრომლობის ქსელის განსავითარებლად, რაც მომავალში პრექტისთვის ახალ შესაძლებლობებს შექმნის. პროექტის გუნდი გეგმავს პრეზენტაციის საფუძველზე სამეცნიერო სტატიის მომზადებას, მისი გამოქვეყნების მცდელობასა და AME-ის საერთაშორისო ქსელთან თანამშრომლობის გაგრძელებას მომავალ კონფერენციებზეც.
PROVE პროექტი მიზნად ისახავს ღირებულებითი განათლების ინტეგრირებას სამხრეთ კავკასიის უნივერსიტეტების სასწავლო კურიკულუმებში, შესაბამისი კურსების შექმნას, პროფესორ-მასწავლებლების გადამზადებასა და უნივერსიტეტების ფარგლებს გარეთ არსებული საზოგადოებების ჩართულობას ამ პროცესში.

From August 7 to 9, 2025, the PROVE project was presented at the annual conference of the Association for Moral Education (AME), held in Tampere, Finland. The AME conference is one of the most prominent international academic gatherings in the field of values and moral education, bringing together keynote speakers, researchers, and practitioners for sessions and discussions.
The PROVE project was represented by Jean-Luc Patry and Serob Khachatryan, who presented the results of the needs assessment research conducted within the framework of PROVE on values education. The participation of the Armenian representative was supported by the H. Hovnanian Family Foundation Armenia. This presentation also provided an important opportunity to introduce the VaKE (Values and Knowledge Education) approach to a wider international audience.
A notable moment during the conference was the presence of David Kohlberg, the son of Lawrence Kohlberg, the author of the influential theory of stages of moral development. David Kohlberg, who currently leads the Kohlberg Foundation, showed genuine interest in the PROVE project, highlighting its relevance and potential within the field of moral and values education.
In addition, the VaKE Handbook was displayed at the conference registration area, giving participants the opportunity to learn about the methodology.
Participation in the AME conference was significant not only for sharing the project’s research findings but also for establishing new international contacts and networks, which may lead to future collaboration. Looking ahead, the team plans to develop the presentation into an academic article, pursue its publication, and continue engagement with the AME community in upcoming conferences.
The PROVE project aims to integrate values education into higher education curricula across the South Caucasus, develop relevant courses, retrain professors, and actively involve communities beyond universities in this process