PROVE նախագծի արդյունքները ներկայացվել են Մյունխենում կայացած բարոյագիտության հետազոտողների 2026 թվականի համաժողովում
2026 թվականի հունվարի 15–17-ը PROVE (Արժեքների կրթության խթանումը Հարավային Կովկասի բարձրագույն կրթության հաստատություններում) նախագիծը ներկայացվել է Մյունխենում (Գերմանիա) կայացած Մորալ հետազոտողների համաժողովում (Tagung der Moralforscher:innen), որը կազմակերպվել էր Լյուդվիգ-Մաքսիմիլիան համալսարանում։
AVaKE միությունը ներկայացնող Ժան-Լյուկ Պատրին հանդես է եկել զեկույցով՝ «Արժեքների կրթությունը ճգնաժամային տարածաշրջաններում. Հարավային Կովկասի բուհերի դասախոսների պատկերացումները» թեմայով։ Զեկույցը համատեղ հետազոտության արդյունք է, որի համահեղինակներն են Դիմիտրիս Պնևմատիկոսը, Անջելինա Լիթոքսոիդուն, Տրիանտաֆիլյա Գեորգիադուն, Սերոբ Խաչատրյանը, Անա Գիգաուրին, Թամար Մոսիաշվիլին և Էկատերինե Շավերդաշվիլին։
Ներկայացման շրջանակում անդրադարձ է կատարվել Հարավային Կովկասի բարձրագույն կրթության համակարգում արժեքների կրթության առանձնահատկություններին՝ կենտրոնանալով Հայաստանի, Ադրբեջանի և Վրաստանի փորձի վրա։
Զեկույցը ներկայացվել է գերմանախոս մասնագիտական լսարանին և նպաստել է բովանդակալից քննարկումների՝ ուղղված բարոյական կրթության մոտեցումների հարմարեցմանը սոցիալ-քաղաքական զգայուն միջավայրերին։ Միջազգային գիտական այս հարթակում մասնակցությունը ևս մեկ անգամ ընդգծում է PROVE նախագծի կարևորությունը՝ էթիկայի և կրթության ոլորտներում միջազգային գիտական համագործակցության և գիտելիքի փոխանակման խթանման գործում։
Ավստրիայի, Հունաստանի, Հայաստանի և Վրաստանի գործընկերների միջև ձևավորված համագործակցությունը շարունակաբար նպաստում է Հարավային Կովկասում նորարարական կրթական մոտեցումների մշակմանը և ներդրմանը։

PROVE Project Insights Presented at the 2026 Conference of Moral Researchers in Munich
From January 15th to 17th, 2026, the PROVE project (Promoting Values Education in South Caucasus Higher Education Institutions) was prominently featured at the Conference of Moral Researchers (Tagung der Moralforscher:innen), held at the Ludwig-Maximilians-University in Munich, Germany.
Representing the AVaKE association, Jean-Luc Patry delivered a comprehensive presentation titled “Values Education in Crisis Areas: Conceptions of HEI Teachers in the South Caucasus” (Werterziehung in Krisengebieten: Vorstellungen von Hochschul-Lehrkräften im Südkaukasus). The work was a collaborative effort, co-authored by a diverse international team of experts: Dimitris Pnevmatikos, Angelina Lithoxoidou, Triantafyllia Georgiadou, Serob Khachatryan, Ana Gigauri, Tamar Mosiashvili, and Ekaterine Shaverdashvili.
The session provided a deep dive into the unique educational landscape of the South Caucasus, specifically focusing on Armenia, Azerbaijan, and Georgia.
The presentation was tailored for a specialized audience of German-speaking researchers, sparking meaningful dialogue on how moral education can be adapted to regions facing socio-political sensitivities. Participation in such high-level academic forums underscores the PROVE project’s role in contributing to the global discourse on ethics and education.
This collaboration between partners from Austria, Greece, Armenia, and Georgia continues to pave the way for innovative pedagogical strategies in the South Caucasus.