Մանկավարժական համալսարանում տեղի ունեցավ ուսուցիչների եռօրյա վերապատրաստումը
Հունիսի 10–12-ը Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանում անցկացվեց ուսուցիչների մասնագիտական եռօրյա վերապատրաստման դասընթաց՝ կազմակերպված ERASMUS+ կարողությունների զարգացման «Արժեքներին միտված կրթության խթանումը Հարավային Կովկասում» (PROVE) նախագծի Աշխատանքային փաթեթ 2-ի (WP2) շրջանակում։
Վերապատրաստմանը մասնակցում էին հանրակրթական և այլ ուսումնական հաստատություններից ներգրավված շուրջ 20 ուսուցիչներ՝ ներկայացնելով տարբեր առարկայական ոլորտներ։
Դասընթացը վարում էին Կենսաբանության, քիմիայի և աշխարհագրության ֆակուլտետի գիտության և միջազգային համագործակցության հարցերով փոխդեկան Մարինե Մաթոսյանը և Կիրառական հոգեբանության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար Մարիանա Ավետիսյանը։
Եռօրյա ինտենսիվ վերապատրաստման առանցքում VaKE (Values and Knowledge Education՝ Արժեքների և գիտելիքի կրթություն) նորարարական մեթոդաբանությունն էր, որը հիմնված է կոնստրուկտիվիստական կրթական մոտեցման վրա։ Մասնակիցները ծանոթացան մեթոդաբանության տեսական հիմքերին, դրա կիրառման առանձնահատկություններին և կրթական գործընթացում արժեքների ու գիտելիքի համադրման հնարավորություններին։
Գործնական աշխատանքների ընթացքում ուսուցիչները ուսումնասիրեցին Լոուրենս Քոլբերգի բարոյական զարգացման տեսությունը և բարոյական դիլեմաների կիրառման մեխանիզմները՝ որպես սովորողների արժեքային դատողությունների, քննադատական մտածողության և ակադեմիական գիտելիքների զարգացման արդյունավետ գործիք։ Մասնակիցները մշակեցին սեփական դիլեմաներ, իրականացրին խմբային քննարկումներ և փորձարկեցին VaKE մեթոդաբանության կիրառման տարբեր մոդելներ։
Դասընթացի շրջանակում ներկայացվեցին նաև արհեստական բանականության (AI) կիրառման հնարավորությունները կրթության ոլորտում՝ մասնավորապես ուսումնական գործընթացի համար հետաքրքրաշարժ, բազմաշերտ և արժեքային բաղադրիչ պարունակող դիլեմաների ստեղծման նպատակով։
Վերապատրաստման ավարտին մասնակիցներին հանձնվեցին հավաստագրեր՝ վկայելով ծրագրի շրջանակում նրանց մասնագիտական զարգացման և վերապատրաստման հաջող ավարտը։
PROVE ծրագիրը ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից։ Այնուամենայնիվ, արտահայտված տեսակետներն ու կարծիքները պատկանում են բացառապես հեղինակ(ներ)ին և պարտադիր չէ, որ արտացոլեն Եվրոպական միության կամ Կրթության և մշակույթի եվրոպական գործադիր գործակալության (EACEA) դիրքորոշումը։ Ո՛չ Եվրոպական միությունը, ո՛չ էլ դրամաշնորհ տրամադրող մարմինը պատասխանատվություն չեն կրում դրանց համար։

Within the framework of the Erasmus+ project “PROVE”: Promoting Values Education in Higher Education Institutions of the South Caucasus, a three-day training course for in-service teachers was held at Khachatur Abovyan Armenian State Pedagogical University on June 10-12. It was organized within the framework of Work Package 2 (WP2).
Around 20 teachers from general education and other educational institutions, representing various subject areas, participated in the training.
The course was conducted by Marine Matosyan, Deputy Dean for Science and International Cooperation of the Faculty of Biology, Chemistry and Geography, and Mariana Avetisyan, Acting Head of the Department of Applied Psychology.
The core of the three-day intensive training was the innovative VaKE (Values and Knowledge Education) methodology, which is based on a constructivist educational approach. Participants became familiar with the theoretical foundations of the methodology, the specifics of its application, and the possibilities of combining values and knowledge in the educational process.
During the practical work, the teachers studied Lawrence Kohlberg’s theory of moral development and the mechanisms of applying moral dilemmas as an effective tool for developing learners’ value-based judgments, critical thinking, and academic knowledge. The participants developed their own dilemmas, conducted group discussions, and tested different models of applying the VaKE methodology.
Within the scope of the course, the possibilities of using Artificial Intelligence (AI) in education were also presented, specifically for the purpose of creating engaging, multi-layered dilemmas containing a value component for the learning process.
At the end of the training, the participants were awarded certificates, testifying to their professional development and successful completion of the training within the framework of the project.